Dezenfeksiyon

25.03.2020
Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını ve yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerdir ve sağlık denetimine tabi olan işletmeler için düzenli olarak yapılması zorunludur.

 

Dezenfeksiyon işlemleri; işletmeleri, kuruluşları, kapalı alanları ya da dış mekanları zararlıların istilasından korumak; istila sonrası oluşan mikrop ve virüsleri temizlemek için uygulanmaktadır.

 

Dezenfeksiyon, zararlıların arkada bıraktıkları mikropları ve virüsleri temizleme sürecidir. Ayrıca dezenfeksiyon işlemleri böcek, haşere, kemirgen ve sürüngen istilasından önce de uygulanarak bu zararlılardan mekanları temizleme sürecidir.

 

 

Sağlığımızı korumanın ana unsurlarından biri de temiz olmaktır. Kişisel temizliğimize ne kadar dikkat etsek de çevremizden ve bulunduğumuz ortamlardan da bizlere hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüsler bulaşabilmektedir. Özellikle:

  • Alışveriş Merkezleri
  • Spor Salonları
  • Havaalanları
  • Sağlık Kuruluşları
  • Oteller
  • Fabrikalar
  • Uçak ilaçlama
  • Yurt İlaçlama vb

Gibi toplu yaşam alanlarında ki, hasta kişilerden sağlıklı kişilere hastalık yapıcı mikroplar bulaşabilmektedir. Dezenfeksiyona her alanda ihtiyaç var. Bugün okul temizliğinden spor sahalarına, ev temizliğinden ofis temizliğine, işyeri temizliğinden sağlık kuruluşlarına, hamam temizliğinden kültür merkezi ve sinema temizliğine her alanda temizliğin dezenfeksiyon ile beraber yürütülmesi zorunluluk kazanmıştır. Bu demek oluyor ki mesleki yeterlilik çok önemlidir...

 

 

Sonuç İlaçlama olarak son zamanlarda ülkemiz ve dünya için önemli bir tehdit olan corona virüs içinde uzman ekibimizce gerekli dezenfekte işlemleri büyük bir titizlik ile yapılmaktadır. Salgın sırasında ve sonrasında belli aralıklar ile bu işlem mutlaka yaptırılmalıdır. Bu sırada dezenfekte aralığı haftalık, iki haftalık veya aylık olarak yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra ortamın hijyeni geri kazandırılmakla birlikte oluşacak olan risklerde en az indirgenmiş olacaktır. Bu dezenfektasyon işlemi ortamda bulunan kişi sayısında bağlı olarak yapma süresi azalmakta ya da çoğalmaktadır.

 

Yapılacak olan dezenfekte işlemi ile ortam oluşan ve oluşacak olan kötü mikroorganizmaların oluşması ve çoğalmasının önüne geçmesi sağlanmaktadır. Özel kıyafeler giyerek ve ekipmanlar kullanarak ilaçlama işlemini yapan uzman ekibimizce ortamda bulunan zararlı mikroplardan arındırılarak dezenfektasyon işlemi yapılır.

 

Dezenfekte işleminin yanı sıra kişilerin alması gereken bazı tedbirlerde bulunmaktadır. Bu tedbirler kapsamında olabilidiğince kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmeli, sosyal mesafe korunmalı, el temizliğine azami ölçüde dikkat edilmeli ve kapalı ortamlar sıklıkla havalandırılmalıdır.

 

Sürekli temas halinde bulunulan materyaller ise dezenfekte edici malzemeler ile temizlenmelidir. Bahsettiğimiz konuda tüm korunma ve hijyen yöntemlerinde dikkat edildiği ve uzman ekiplerce yarım aldınğı takdirde daha temiz ve vürüslerden uzak bir ortam oluşturarak rahatlıkla gündelik hayatımızı geçirebiliriz.

 

Hijyen ve dezenfeksiyon alanında dünya standartları, ilgili yasa, yönetmelik ve mevzuatlara uygun bir çalışmayla, insan sağlığı ve çevreye duyarlı bir anlayışla çalışma ve üretim yapmayı hedefliyoruz ve taahhüt ediyoruz.

 

Sevdiklerimiz ile birlilkte sağlıklı ve hijyenik ortamda güven içinde yaşamak hepimizin en büyük arzusudur. Bu arzunuzu Sonuç İlaçlama olarak sizlere sunmaktayız.